Cyklistika

Vyberte si kvalitné značkové bicykle, elektrobicykle, cyklodoplnky, cyklistické oblečenie a obuv. Máme pre vás pripravených množstvo zaujímavých značiek, prvotriednych produktov v jedinečnom dizajne a prevedení. S výberom vám radi a ochotne poradíme online aj offline. Neváhajte nás kontaktovať na telefónnom čísle 0919 066 704 alebo nám zanechajte správu na info@najsport.sk.

Cyklistika

Potrebujete pomôcť s výberom cyklistickej výbavy? Nechajte si poradiť od skúsených profesionálov v oblasti cyklistiky. Naši šikovný zamestnanci vám pomôžu s výberom nových cyklistických produktov online, prostredníctvom zákazníckej linky alebo priamo v predajniach. Hľadáte ďalšie informácie alebo zaujímavé zdroje? Prečítajte si naše blogové články, príspevky, pozrite si najnovšie videa alebo nás sleduje na sociálnych sieťach.

Bicykle

Vyberte si ideálny dámsky, pánsky, juniorsky alebo detský bicykel podľa vašich predstáv. V ponuke nájdete horské, cestné, krosové, gravel, mestské či skladacie bicykle v rôznych veľkostiach, farebných prevedeniach a dizajnoch. Podrobnejšie informácie nájdete aj v článku - ako vybrať bicykel. Pri výbere vhodného bicykla si musíte zodpovedať týchto 4 otázky:

  • Kde plánujete na bicykli jazdiť (mesto, cesty, zmiešaný povrch, terén, horské cesty, poľné cesty, zjazd, skoky a pod.),
  • Ako často budete na bicykli jazdiť (príležitostne, na dochádzanie do práce, niekoľko krát za týždeň, víkendová cyklistika, na pravidelný tréning a pod.),
  • Aký ste cyklista (začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý a expert),
  • Akú máte výšku, váhu a pohlavie (potrebujete vedieť svoju výšku vzhľadom na výber vhodnej veľkosti, presne tabuľky veľkosti uvádzajú výrobcovia pri každom jednom bicykli, limitujúcim faktorom je aj hmotnosť, ktorá by nemala presahovať maximálnu nosnosť bicykla, čo je približne 130 kg. Dôležité je tiež pohlavie, či sa bude jednať o pánsky alebo dámsky bicykel).

Základné rozdelenie bicyklov podľa účelu používania:

  • Horské bicykleSú určené na jazdu v horskom prostredí, terén, lesné cesty, zjazdy a pod. Sú často označované ako MTB bicykle. Rozdeľujeme ich na hardtaily (s prednou odpruženou vidlicou) a full suspension (tzv. celoodpružené bicykle so zadným tlmičom a predným odpružením). Podrobnejšie rozdeľujeme horské bicykle na univerzálne (hardtaily), XC a trailové (preteky, bikemaratóny, univerzálne použitie, celoodpružené bicykle), all-mountain (veľké stúpania, prudké klesania, vyššie zdvihy, enduro série celoodpružených bicyklov) a zjazdové (najvyššie zdvihy, určené pre downhill disciplíny, preteky, bikepark, rozbitý terén). 
  • Cestné bicykleVhodné na jazdu po asfalte a ceste vďaka veľmi úzkym plášťom, športovým prevedením a vysokou geometriou rámu. V praxi ich rozdeľujeme na univerzálny (all-round bicykle pre všestranné použitie najmä v alpských disciplínach), závodné (aero-road bicykle s aerodynamickým tvarom na šprinty, časovky a rýchlostné prémie) a vytrvalostné (endurance bicykle s vyššou pohodlnosťou, na dlhšie trate s premenlivým asfaltovým povrchom).
  • Gravelové bicykleNa rozdiel od cestných má gravel bicykel širšie plášte, podobnú geometriu avšak vhodnejšiu na dlhšie výjazdy a navrhnutú pre agresívnejšie zaobchádzanie. Takýto bicykel sa hodín na cestu, prašné cesty, poľné cesty a dostatočne upravené lesné cesty. 
  • Krosové a trekingové bicykle - Sú určené na jazdu v zmiešanom a univerzálnom teréne/ceste (lesné cesty, chodníky, poľné cestičky). Majú podobnú geometriu, ako horské bicykle avšak s tenšími plášťami a s prednou odpruženou vidlicou. Rozdeľujeme ich podľa použitia na krosové, trekingové a fitness bicykle.
  • Mestské bicykleTieto bicykle sa hodia do mestskej džungle, na cestu do práce, školy, zamestnania, nákup alebo len tak vybehnúť na cyklotrasu.
  • Dirt a BMX bicykle - Sú hravé bicykle pre jazdcov, ktorí vyhľadávajú adrenalín, skoky a triky či už v bikeparkoch alebo v uliciach mesta.
  • Detské bicykleBicykle určené pre najmenších jazdcov, ktorí chcú zdokonaľovať svoju jazdu. Odrážadlá sú vhodné pre deti už od 2 rokov na prvé zoznámenie sa s cyklistikou. Samotné detské bicykle môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií (podľa veľkosti kolesa, výšky a veku dieťaťa): 12" (vek 2 - 4 roky, výška 80 - 85 cm), 16" (vek 5 - 7 rokov, výška 90 - 110 cm), 20" (vek 7 - 9 rokov, výška 105 - 120 cm), 24" (vek 9 - 12 rokov, výška 120 - 140 cm) a 26" (vek 12 - 14 rokov, výška do 140 cm).

Bicykle cyklistika

Elektrobicykle

Výber vhodného elektrobicykla, prípadne e-biku nie je jednoduchou záležitosťou. Práve preto sme si pre vás pripravili podrobnejší článok - ako vybrať ten správny elektrobicykel, v ktorom nájdete všetky potrebné informácie. Ak to nebude stačiť, prečítajte si 10 dôvodov, prečo si kúpiť elektrobicykel. Podobne, ako pri štandardnom bicykli, aj pri elektrickom bicykli platí, že si musíte zodpovedať 4 základné otázky, ktoré vám pomôžu pri výbere - kde plánujete jazdiť, ako často, aké máte skúsenosti a nakoniec vaše parametre (výška, váha, pohlavie). Taktiež si musíte zodpovedať otázku ohľadom výberu parametrov daného e-biku:

  • Typ pohonu - Je hnacou silou celého elektrobicykla. Pohon e-biku môže byť uložený v stredovej časti rámu (jedná sa o najoptimálnejšie riešenie vzhľadom na najlepšie jazdné vlastnosti, ťažisko a výkon), na zadnom kolese (presunutie ťažiska na zadnú časť bicykla, vyskytuje sa predovšetkým pri mestských bicykloch) a na prednom kolese (rovnomernejšie rozloženie, mestské a krosové elektrické bicykle).
  • Výkon elektromotora - Štandardne nájdete na trhu motory vo výkone od 250 W do 600 W, ich výkon je limitovaný na 25 km/hod. legislatívou.
  • Kapacita a životnosť batérie - Veľkosť a kapacita batérie vplýva aj nevplýva na dĺžku dojazdu. Do tohto procesu vstupuje množstvo premenných, ako kvalita a výkon elektromotora, celkové váhové zaťaženie e-biku, štýl jazdy, stupeň podpory asistencie pohonu, počasie, terén a napr. aj teplota. Štandardná životnosť moderných batérií je 5 - 10 rokov, čo predstavuje 800 - 1000 nabíjacích cyklov
  • Hmotnosť celého elektrobicykla - Hmotnosť elektrobicyklov sa pohybuje od 20 do 25 kg, pričom hmotnosť je rozhodujúca pri použití materiálov, komponentov, príslušenstva, veľkosti batérie a pod. Čím sú materiály bicykla kvalitnejšie napr. karbónový rám, tým je hmotnosť bicykla nižšia. Len pre informáciu samotný elektromotor váži zhruba 3 kg a batéria približne 3 - 5 kg v závislosti od veľkosti.

Základné rozdelenie elektrobicyklov podľa účelu používania:

  • Horské elektrobicykle - Rovnako, ako pri horských bicykloch aj tu platí rovnaké rozdelenie bicyklov na hardtaily (predné odpruženie) a full suspension (celoodpružený bicykel) elektrobicykle. Výhoda hardtailov je o niečo nižšia váha samotného e-biku v porovnaní s celoodpružením. Naopak výhoda celoodpruženého je univerzálne použite pri akejkoľvek horskej aktivite podľa toho či chcete jazdiť XC, trail, enduro alebo downhill.
  • Cestné elektrobicykle - Cestné elektrické bicykle sa hodia na asfaltové povrchy, majú úzke plášte a vstavanejšie umiestnenie batérie s prihliadnutím na aerodynamické vlastnosti. Nesmieme zabúdať, že aj pri "road" bicykloch sme limitovaný rýchlosťou cestného bicykla pri podpore šliapania do 25 km/hod.
  • Krosové elektrobicykle - Sa výborne hodia do univerzálneho terénu, na cyklotrasy, do mesta, na poľné či lesné upravené cestičky. Trekingové elektrobicykle majú vyšší dojazd, kvalitnejšie komponenty a prednú odpruženú vidlicu.
  • Mestské elektrobicykle - Sú vhodné do mestského prostredia, na bežné aktivity v meste, ako je dochádzanie do práce, školy, kaviarne, na nákupy, za priateľmi, na cyklotrasy a pod. Jedná sa o lacnejšie bicykle, s rôznym typom pohonu a jednoduchšou konštrukciou.
  • Detské elektrobicykle - Sú čoraz atraktívnejšie aj pre malých jazdcov, ktorý si chcú užiť jazdu na e-biku naplno. Tu sa však najmenšie modely vyrábajú vo veľkosti 24" a 26", nakoľko sa predpokladá, že malý jazdec by mal mať najprv skúsenosti s ovládaním štandardného detského bicykla, až potom vo veku 9-12 rokov môže presedlať na e-bike.

Elektrobicykle cyklistika