Gravelové bicykle

Doprajte si špičkový gravel bicykel, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube u rekreačných a profesionálnych cyklistov. K dispozícií máme množstvo kvalitných značkových gravelových bicyklov. S výberom vám poradíme offline aj online. Zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk a vyberieme bicykel priamo pre vás. 

Gravelové bicykle

Ak túžite sadnúť na bike a neriešiť kade a kam pôjdete? Gravelové bicykle budú pravdepodobne ideálnou voľbou pre vás. Poradíme vám, ako si vybrať z týchto všestranných, upravených, cestných bicyklov, ktoré majú širšie krosové plášte so vzorkou do terénu a geometriu rámu postavenú na dlhšie výjazdy. S gravelom zažijete množstvo dobrodružstiev pri každom jednom manévri. k dispozícií máme top modely gravel značiek Trek, Giant, Ghot, Lapierre, Fuji či GT. Podrobnejšie sme sa výberu tohto bicykla venovali v odbornom článku - ako vybrať ideálny gravelový bicykel. Taktiež sme pre vás pripravili jedno skvelé porovnanie - Gravel vz. horský bicykel. Zistíte, čo je pre vás najlepšie.

Ako vybrať vhodný gravelový bicykel

V prvom rade by ste sa mali vedieť v akom teréne budete jazdiť, aké plášte, komponenty, cyklodoplnky a pod. by ste mali brať pri výbere gravelu v úvahu. Poďme však pekne poporiadku, pri výbere je potrebné zohľadniť týchto 5 bodov:

  1. Kde plánujete s bicyklom jazdiť - Spevnená cesta, spevnené lesné cestičky, poľne cestičky, rozbitejší asfalt v meste, cyklotrasy, univerzálny terén a pod. V tomto momente sa treba rozhodnúť či pôjdete smerom k cestnej geometri alebo skôr k tej horskej. Možnosti a variácií je hneď niekoľko a každý výrobca disponuje radou rôznych gravelových bicyklov.
  2. Ako často ho budete využívať - Príležitostne, rekreačne, víkendová cyklistika, profesionálne jazdenie, vytrvalostná cyklistika a pod.
  3. Aké sú vaše ciele a skúsenosti - Rozdelenie podľa skúsenosti - začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý alebo expert. Čo sa týka cieľov, treba si stanoviť ako budete gravel využívať.
  4. Pohlavie, výška a váha - Je nutné zohľadniť vaše pohlavie - dámske a pánske gravelové bicykle, výšku postavy v cm a hmotnosť jazdca - max 136 kg. Všetky tieto údaje sú rozhodujúce pri voľbe vhodnej veľkosti bicykla a geometrie.
  5. akú šírku a veľkosť plášťov preferujete - Štandardný rozmer plášťa je 650b alebo 700C, čo zodpovedá 28" cestným kolesám. Čo sa týka šírky platí toto základné rozdelenie:
    • 32 - 36 mm - čím sú plášte užšie, tým sú vhodnejšie viac na asfalt a rovný povrch, 
    • 38 - 46 mm - sa hodia do zmiešaného terénu, rozbitejšie cestičky, spevnený nerovný povrch,
    • 45 a viac mm - sa hodia do horského terénu, spevného horské a poľné cestičky.

Ako vybrať gravelový bicykel

Aká je vhodná veľkosť rámu a kolies?

Výber vhodnej veľkosti gravelového bicykla je alfou a omegou toho, ako sa budete na bicykli cítiť. Veľkostná tabuľka v tomto prípade nie je všetko a poskytuje len základný prehľad. Všetko záleží predovšetkým od vašej výšky, váhy, telesných proporcií, dĺžky rúk a nôh. Pri výbere by vám mal poradiť skúsený predajca a taktiež dajte na svoj inštinkt. Nezabúdajte, že najlepšie bude, ak si bicykel pred kúpou vyskúšate. Každý výrobca gravelových bicyklov používa inú geometriu, komponenty a vlastnosti bicykla, preto vám odporúčame riadiť sa presne tabuľkami stanovenými výrobcom.

Vyberte si ideálnu veľkosť gravelového bicykla

Výška cyklistu Dĺžka nôh Veľkosť bicykla
156 - 162 cm 74 - 77 cm 49 cm
163 - 168 cm 76 - 79 cm 52 cm
168 - 174 cm 78 - 82 cm 54 cm
174 - 180 cm 81 - 85 cm 56 cm
180 - 185 cm 84 - 87 cm 58 cm
185 - 191 cm 86 - 90 cm 61 cm

Vyskúšajte Bike Fitting

Okrem iného vám pri výbere gravelového bicykla pomôže Bike Fitting. Ide o revolučnú technológiu, ktorá vás doslova zmeria od hlavy až po päty a následne vám vyberie vhodný bicykel. Viac o tejto službe si prečítate na stránke bikefitting.

Rám a materiál gravelového bicykla

Gravelové rámy môžeme v základe rozdeliť na oceľové, hliníkové alebo karbónové:

  • Oceľový rám - Tieto typy rámov sa nachádzajú na tých najlacnejších graveloch. Pri tomto druhu cyklisti sa tieto rámy vyskytujú len veľmi zriedka, na tých najlacnejších modeloch. 
  • Hliníkový rám - Je oveľa lacnejší, ako karbónový rám. Má veľmi dobre vlastnosti, je pružný, ohybný a pomerne lacný.
  • Karbónový rám - Je najdrahšou a zároveň najlepšou variantov pre skúsených cyklistov, ktorý to myslia naozaj vážne. Karbón je výnimočne tuhý, má dobré aerodynamické vlastnosti, extrémne nízku váhu avšak je citlivejší na bočné nárazy.

Filtrovať produkty