Skialpové viazania

Pri správnom výbere skialpového viazania musíme brať v úvahu jeho kompatibilitu so skialpovou lyžiarkou, ovládateľnosť, funkcie a predovšetkým hmotnosť. S výberom vám poradíme online aj offline, na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.skSkialpové viazanie sa od klasického zjazdového odlišuje schopnosťou stúpať aj schádzať.

Skialpové viazania

Jedná sa o skialpinistický prvok, na ktorý je kladený najväčší nárok a súčasne je najviac zaťažovaný. Navyše, ak by takáto súčasť zlyhala, je problematické vôbec dokončiť turistiku alebo zjazd. Najčastejšie sa skialpové viazania rozdeľujú na rámové a techové, niekedy označované ako pinové. Samozrejme od výberu viazania závisí typ skialpovej lyžiarky, preto si dôkladne overte či je kompatibilné. Poďme si o tom povedať viac.

Vyberte si top výrobcov skialpových viazaní

Ako si vybrať ideálne skialpové viazanie

Ako sme spomínali vyššie najdôležitejšou vlastnosťou pri výbere správneho skialpového viazania je kompatibilita, hmotnosť, ovládateľnosť, praktickosť a ďalšie jazdné vlastnosti. Podrobnejšie sme sa problematike výberu skialpového viazania venovali v špeciálnom blogovom článku - Ako vybrať vhodné sialpové viazanie.

Rozdiel medzi skialpovými viazanami

Rámove alebo techové viazanie? To je dobrá otázka, keďže sa jedná o spôsob upnutia topánky. Pre lepšiu predstavu, aký je medzi tým rozdiel si o tom povieme viac:

  • Rámové skialpové viazanie môžeme zaradiť medzi starší typ variantu, ktorý je založený na otočnom kĺbe pri špičke lyžiarky a upnutia do celého rámu. Pri chôdzi v podstate dvíhate celý rám, pričom zadná strana (päta lyžiarky) sa dá uchytiť alebo povoliť. V súčasnosti sa už toľko nepoužíva, kvôli vyššej váhe (musíte dvíhať celú hmotnosť viazania) a nižšiemu praktickému využitiu, keďže v súčasnosti idú do popredia najnovšie technológie a materiály. Nájdete ho na freeridovom viazaní a majú ho tiež rekreačný skialpinisti, ktorým až tak nezáleží na hmotnosti celého setu.

Rámové skialpové viazanie

  • Techové (pinové) skialpové viazanie je veľmi často označované ako pinové viazanie. Už podľa názvu môžete vedieť, že takéto viazanie ma techové piny, ktoré sa upnú do prednej časti lyžiarky. To znamená, že aj takéto viazanie je kompatibilné iba s lyžiarkami, ktoré majú vpredu špeciálne inzerty. Štandardné lyžiarky tu bohužiaľ nezapnete. Jedná sa o najnovší typ viazania, ktorý má dve až tri polohy pre výstup a zmeny režimu chôdze a zjazdu. Štandardne je oveľa ľahšie ako klasické rámové viazanie a teda aj drahšie.

Techove-skialpove-viazanie

Kompatibilita so skialpovými lyžiarkami

Vždy si overte, či je viazanie naozaj kompatibilné s vašou skialpovou topánkou. Problém nastáva aj ak máte lyžiarky so systémom Grip Walk, ktoré musia byť zlúčiteľné. Niekedy sa môžete stretnúť so skratkami DYN (pri značke Dynafit), WTR (Walk To Ride), MNC (Multi Norm Certified), ktoré naznačujú, že by mal byť systém kompatibilný s takmer všetkými normovanými topánkami. Podobný problém s kompatibilitou nastáva aj pri topánkach La Sportiva, ktoré majú príliš prehnutú podrážku. Tento problém spôsoboval nekompatibilitu s rámovým viazaním. Staršie skialpové topánky zase nedisponujú inzertmi pre techové viazanie, čiže sú nekompatibilné.

Hmotnosť je prvoradá

Všetky topánky musia spĺňať prísne normy pre skialpinizmus ISO 9523 a USI 5355 pre zjazdové lyžovanie. Štandardné rámové viazanie môže vážiť až 1 kg (kus), čiže si pridajte na každú lyžu hneď 1 kg hmotnosti. Techové viazanie má váhu 250 - 500 g (kus) a najľahšie závodné viazanie váži niečo cez 50 g (kus). Hmotnosť je naozaj veľmi rozdielna, preto stojí na zamyslenie investovať radšej vyššiu sumu do kvalitnejšieho viazania.

Doplnky ku skialpovému viazaniu

Ak ste závodný pretekár, tak ďalšie doplnky kvôli váhe neprichádzajú do úvahy. Medzi nákladné súčasti výbavy patria napr. stúpacie želiezka (haršajzny), špeciálne poistky viazania (sychráky) alebo klastické brzdy (podobné ako pri lyžiarskom viazaní).

  • Stúpacie želiezka (haršajzny) - sú dôležitou súčasťou výbavy. Dôležitá je v tomto smere kompatibilita - mali by ste mať viazanie a želiezka od rovnakého výrobcu, teda ak máte Dynafit viazanie tak kupujte Dynafit hajšajzny.
  • Poistky viazania (sychráky) - idú v súčasnosti do úzadia nakoľko takéto upnutie môže v prípade pádu lavíny spôsobiť ďalšie zranenia, nakoľko môže poslúžiť ako kotva.
  • Brzdy - umiestňujú sa tak, ako pri klasickom viazaní na pätu alebo atypicky ku špičke. Zabrzdia lyžu, len ak je v aktívnej polohe a nie ste v prudkom kopci alebo na zľadovatenom teréne.

Filtrovať produkty